custom writing services

Need help: Write an email to our support staff support@myprivatementor.com or


whatsapp us

order order
Average score 4.97 out of 5 based on 836 opinions

goood========================good

 

 

For Penka

 

 

 

ACC 206 Week Three Assignment

 

 

 

  Please complete the following five exercises below in either Excel or a word document (but must be single document). You must show your work where appropriate (leaving the calculations within Excel cells is acceptable). Save the document, and submit it in the appropriate week using the Assignment Submission button.

 

 

 

  1. Overhead application: Working backward

 

The Towson Manufacturing Corporation applies overhead on the basis of machine hours. The following divisional information is presented for your review:

 

 

Division A

Division B

Actual machine hours

22,500

?

Estimated machine hours

20,000

?

Overhead application rate

$4.50

$5.00

Actual overhead

$110,000

?

Estimated overhead

?

$90,000

Applied overhead

?

$86,000

Over- (under-) applied overhead

?

$6,500

 

Find the unknowns for each of the divisions.

 

 

 

  1. Computations using a job order system

 

General Corporation employs a job order cost system. On May 1 the following balances were extracted from the general ledger;

 

 

 

Work in process           $ 35,200

 

Finished goods                         86,900

 

Cost of goods sold       128,700

 

 

 

Work in Process consisted of two jobs, no. 101 ($20,400) and no. 103 ($14,800). During May, direct materials requisitioned from the storeroom amounted to $96,500, and direct labor incurred totaled $114,500. These figures are subdivided as follows:

 

 

 

Direct Materials

 

Direct Labor

Job No.

 

Amount

 

Job No.

 

Amount

101

 

$5,000

 

101

 

$7,800

115

 

19,500

 

103

 

20,800

116

 

36,200

 

115

 

42,000

Other

 

35,800

 

116

 

18,000

   

$96,500

 

Other

 

25,900

           

$114,500

       
         
         
         
         
         
         
         

 

 

 

Job no. 115 was the only job in process at the end of the month. Job no. 101 and three “other” jobs were sold during May at a profit of 20% of cost. The “other” jobs contained material and labor charges of $21,000 and $17,400, respectively.

 

 

 

General applies overhead daily at the rate of 150% of direct labor cost as labor summaries are posted to job orders. The firm’s fiscal year ends on May 31.

 

Instructions:

 

  1. Compute the total overhead applied to production during May.

  2. Compute the cost of the ending work in process inventory.

  3. Compute the cost of jobs completed during May.

  4. Compute the cost of goods sold for the year ended May 31.

     

     

 

  1. High-low method
    The following cost data pertain to 20X6 operations of Heritage Products:

 

 

Quarter 1

Quarter 2

Quarter 3

Quarter 4

Shipping costs

$58,200

$58,620

$60,125

$59,400

Orders shipped

120

140

175

150

 

 

 

The company uses the high-low method to analyze costs.

 

  1. Determine the variable cost per order shipped.

  2. Determine the fixed shipping costs per quarter.

  3. If present cost behavior patterns continue, determine total shipping costs for 20X7 if activity amounts to 570 orders.

     

 

  1. Break-even and other CVP relationships

 

Cedars Hospital has average revenue of $180 per patient day. Variable costs are $45 per patient day; fixed costs total $4,320,000 per year.

 

  1. How many patient days does the hospital need to break even?

  2. What level of revenue is needed to earn a target income of $540,000?

  3. If variable costs drop to $36 per patient day, what increase in fixed costs can be tolerated without changing the break-even point as determined in part (a)?

     

 

  1. Direct and absorption costing

 

The information that follows pertains to Consumer Products for the year ended December 31, 20X6.

 

Inventory, 1/1/X6

24,000 units

Units manufactured

80,000

Units sold

82,000

Inventory, 12/31/X6

? units

Manufacturing costs:

Direct materials

$3 per unit

Direct labor

$5 per unit

Variable factory overhead

$9 per unit

Fixed factory overhead

$280,000

Selling & administrative expenses:

Variable

$2 per unit

Fixed

$136,000

 

 

 

The unit selling price is $26. Assume that costs have been stable in recent years.

 

 

 

Instructions:

 

  1. Compute the number of units in the ending inventory.

  2. Calculate the cost of a unit assuming use of:

 

  1. Direct costing.

  2. Absorption costing.

 

  1. Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using direct costing.

  2. Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using absorption costing.

     

     

     

     

     

 

NEED TO MAKE AN ORDER? HERE IS HOW IT WORKS

order-process

Need an answer from similar question?Click here and get a solution now

order You have just landed to the most confidential, trustful essay writing service to order the paper from. We have a dedicated team of professional writers who will assist you with any kind of assignment that you have. Your work is handled confidentially with a specific writer who ensures you are satisfied. Be assured of quality, unique and price friendly task delivered in good time when you place an order at our website. banner We have a team of dedicated writers with degrees from all spheres of study. We readily accept all types of essays and we assure you of content that will meet your expectations. Our staff can be reached  via live chat, email or by phone at any given time with prompt response.  

Prices starting at:

High school
Undergrad.(yrs 1-2)
Undergrad.(yrs 3-4)
Master’s
Doctoral
$10 / page
$10/ page
$12/ page
$15 / page
$17/ page

Note: The prices in the table above are applicable to orders completed within 14 days. Kindly see the full price table for more prices..

We urge you to provide as much information as possible to avoid many revisions. Set your deadline, choose your level, give payment information and relax while you track your work. We will deliver your paper on time. Are you in a quagmire and you are unable to complete your assignments? Do you doubt yourself on the quality of the essay you have written? Myprivatementor.com  is here to assist you. We will offer you unmatched quality that is plagiarism free. Place an order at myprivatementor.com  for guaranteed  high grades. order download

we offer gifts to our paper help customersPayment Methods

you can request our services and pay via paypal

we offer gifts to our paper help customersOur Guarantees

  1. Zero plagiarism.
  2. 100% confidentiality.
  3. FREE Reference page
  4. High Quality papers
  5. 24/7 Customer support

Our Testimonials Testimonials

I ordered a 7 page college essay and was delivered on time. Thank you guys I will definitely order again!

9.5
, FL

Our statisticsOur Statistics

  • Orders Completed todate 72387

  • Number of writers 500

  • Satisfied customers 99.7%

  • Returning customers 92.3%

  • Orders placed today 87