custom writing services

Need help: Write an email to our support staff support@myprivatementor.com or


whatsapp us

order order
Average score 4.97 out of 5 based on 836 opinions

economics assignment supply and curve

 

Problem 1

 

 

 

Joe Brown’s dairy operates in a perfectly competitive marketplace. Joe’s machinery costs $500 per day and is the only fixed input. His variable costs are comprised of the wages paid to the few workers he employs at the dairy and the grain he feeds to his dairy cows.

 

 

 

The variable cost associated with each level of output is given in the accompanying table.

 

 

 

Gallons of Milk

Variable Cost

0

                         

1000

 $             2,100

2000

 $             2,200

3000

 $             2,900

4000

 $             3,680

5000

 $             5,180

 

 

 

a. Calculate the total cost, the marginal cost per unit, the average variable cost, and the average total cost, for each quantity of output.

 

 

 

Gallons

of Milk

FC

VC

TC

MC

AVC

ATC

0

$500

 

1000

500

 $  2,100

 

 

 

 

2000

500

 $  2,200

 

 

 

 

3000

500

 $  2,900

 

 

 

 

4000

500

 $  3,680

 

 

 

 

5000

500

 $  5,180

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b. What is the break-even price?

 

 

 

c. What is the shut-down price?

 

 

 

d. Suppose that the price at which Joe can sell milk is $1.50 per gallon. In the short run, will Joe earn a profit?

 

 

 

e. In the short run, should he produce or shut down?

 

 

 

f. Now suppose that the price at which Joe can milk is $1.00 per gallon. In the short run, will Joe earn a profit?

 

 

 

g. In the short run, should he produce or shut down?

 

 

 

h. Finally, Suppose that the price at which Joe can sell milk is $0.75 per gallon. In the short run, will Joe earn a profit?

 

 

 

i. In the short run, should he produce or shut down?

 

 

 

 

 

 

 

Problem 2

 

 

 

Suppose that Media Cable is a single-price monopolist in the market for cable in Anywhere, Iowa. Media has five potential customers: Morgan, Larry, Clyda, Janet, and Tom.

 

 

 

Each of these customers are willing to purchase cable service, but only if the price is just equal to, or lower than, his or her willingness to pay. Morgan’s willingness to pay is $130; Larry’s, $100; Clyda’s, $80; Janet’s, $40; and Tom’s, $0.

 

 

 

Media Cable’s marginal cost per cable package is $40. The demand schedule for cable service packages is shown in the accompanying table.

 

 

 

Price of Cable Service

Quantity of Cable Service Demanded

160

0

130

1

100

2

80

3

40

4

0

5

 

 

 

  1. Calculate Media Cable’s total revenue and its marginal revenue

 

 

 

Price of

Cable Service

Qty of Cable

Service demanded

Total Revenue

Marginal Revenue

$160

0

 

130

1

 

 

100

2

 

 

80

3

 

 

40

4

 

 

0

5

 

 

 

 

 

 

 

  1. Explain why a monopolist, such as Media Cable, faces a downward-sloping demand curve

 

 

 

c. Explain why the marginal revenue from an additional sale is less than the price of the service

 

 

 

d. Suppose Media Cable currently charges $80 for its service.  If it lowered the price to $40, how large is the price effect?

 

 

 

e. How large is the quantity effect?

 

 

 

f. What is the profit maximizing quantity and price for Media Cable?

 

 

 

 

 

 

 

———————

 

References:

 

 

 

 

 

Microeconomics: Unit 7 Assignment: Perfect Competition and Monopoly

Content (15 points)

Points Possible

Points Earned

Problem 1: Perfect Competition Joe Brown’s Diary

For each quantity of output: (a)

·         Correctly calculated total costs.

·         Correctly calculated marginal cost per unit.

·         Correctly calculated average variable cost.

·         Correctly calculated average total cost.

2

 

·         Correctly calculated the break-even price. (b)

·         Correctly calculated the shutdown price. (c)

1

 

·         Discussed if a profit can be earned at $1.50 per gallon. (d)

·         Discussed if Joe should produce or shut down if the price per gallon is $1.50. (e)

2

 

·         Discussed if a profit can be earned at $1.00 per gallon. (f)

·         Discussed if Joe should produce or shut down if the price per gallon is $1.00. (g)

2

 

·         Discussed if a profit can be earned at $0.75 per gallon. (h)

·         Discussed if Joe should produce or shut down if the price per gallon is $0.75. (i)

2

 

Problem 2: Monopoly Media Cable Company

§  Correctly calculated the total revenue and the marginal revenue. (a)

§  Explained downward slopping monopolist demand curve. (b)

§  Explained why the marginal revenue from an additional sell is less than the price of the service. (c)

§  Correctly calculated the price effect. (d)

§  Correctly calculated the quantity effect.    (e)

§  Correctly calculated profit maximizing quantity and price. (f)

6

 

Analysis (6 points)

 

 

Work demonstrates synthesis of concepts, research, and experience.

2

 

Work demonstrates the student’s ability to tie relevant information to real-life applications.

2

 

Analysis exceeds basic comprehension to demonstrate higher-order thinking.

2

 

Writing (4 points)

 

 

Correct use of APA 6th edition format, all sources used to support the paper are referenced

2

 

Sentences are clear, concise, and direct; tone is appropriate, spelling, grammar, and punctuation are correct.

2

 

Total

25

 

 

NEED TO MAKE AN ORDER? HERE IS HOW IT WORKS

order-process

Need an answer from similar question?Click here and get a solution now

order You have just landed to the most confidential, trustful essay writing service to order the paper from. We have a dedicated team of professional writers who will assist you with any kind of assignment that you have. Your work is handled confidentially with a specific writer who ensures you are satisfied. Be assured of quality, unique and price friendly task delivered in good time when you place an order at our website. banner We have a team of dedicated writers with degrees from all spheres of study. We readily accept all types of essays and we assure you of content that will meet your expectations. Our staff can be reached  via live chat, email or by phone at any given time with prompt response.  

Prices starting at:

High school
Undergrad.(yrs 1-2)
Undergrad.(yrs 3-4)
Master’s
Doctoral
$10 / page
$10/ page
$12/ page
$15 / page
$17/ page

Note: The prices in the table above are applicable to orders completed within 14 days. Kindly see the full price table for more prices..

We urge you to provide as much information as possible to avoid many revisions. Set your deadline, choose your level, give payment information and relax while you track your work. We will deliver your paper on time. Are you in a quagmire and you are unable to complete your assignments? Do you doubt yourself on the quality of the essay you have written? Myprivatementor.com  is here to assist you. We will offer you unmatched quality that is plagiarism free. Place an order at myprivatementor.com  for guaranteed  high grades. order download

we offer gifts to our paper help customersPayment Methods

you can request our services and pay via paypal

we offer gifts to our paper help customersOur Guarantees

  1. Zero plagiarism.
  2. 100% confidentiality.
  3. FREE Reference page
  4. High Quality papers
  5. 24/7 Customer support

Our Testimonials Testimonials

I ordered a 7 page college essay and was delivered on time. Thank you guys I will definitely order again!

9.5
, FL

Our statisticsOur Statistics

  • Orders Completed todate 72387

  • Number of writers 500

  • Satisfied customers 99.7%

  • Returning customers 92.3%

  • Orders placed today 87