custom writing services

Need help: Write an email to our support staff support@myprivatementor.com or


whatsapp us

order order
Average score 4.97 out of 5 based on 836 opinions

economic questions 13

Question 1 – Supply and Demand

1. If the graph above illustrates the disposable camera market, then what is the total amount of money that would be spent at the equilibrium price [EP]? $_____ Calculation:

2. If the market price [MP] is currently $20 then:

a. quantity demanded would be ________ units

b. quantity supplied would be _________ units

c. there is a shortage of _______ units or a surplus of ________ units

3. If the market price [MP] is $14.50 then a. quantity demanded would be approximately ________ units

b. quantity supplied would be approximately _________ units

c. there is a shortage of ______ units or a surplus of ________ units

4. If the MP is currently $16, what specific changes (increase or decrease) would occur in each of the following to restore equilibrium?

a. Quantity supplied would ________ from _____ units to ________ units

b. Quantity demanded would ________ from units ______ to ______ units

c. Market price would ________ from $ _______ to $________.

Question 2- Answer the questions below based on the PPC provided above:

A. What would be the opportunity cost of producing 300 units of Equipment?

B. If the economy represented by the PPC above is currently producing 300 units of Equipment and would now like to produce 120 units of Ice Cream, what would be the opportunity cost?

C. If the economy is currently producing 120 units of Ice-Cream and would like to increase the production of equipment to 240, what would be the opportunity cost?

D. Why does the PPC shown above have a bowed out shape instead of a straight line?

E. What would need to change in the economy in order for the country to produce 200 units of Equipment and 120 units of Ice Cream?

Question 3 – What are your thoughts? “If time, resources, goods & services, and money were unlimited then there would be no need to economize.” Do you agree or disagree with the statement? Justify your answer.

Question 4 – Putting it all together (8 points) In chapters 2, 3 and 4 of your textbook you learned that there are four major resources (land, labor, capital, and entrepreneurship); three primary participants in the economy (households, firms, and the government); two major categories of output (goods and services) and one primary form of payment (money). In the space below, provide a clear and logical explanation of the relationship that exists among the resources, the participants, the output, and the payments.

Question 5– Economic Resources (5 points) Select any company that you know and provide an example of each of the three resources that would be used by that company.

Name of Company selected: __________________________ Example of each resource:

1) Land: _________________________ 2) Labor: ________________________ 3) Capital: _______________________

Question 6 – Economic Principles Two of the economic principles: a) People respond to incentives; b) The cost of something is what you give up to get it. For each of the two principles mentioned, specify and explain tow

A) People Respond to Incentives

B) The cost of something is what you give up to get it.



***I will add models for questions 1 and 2 in files ***

NEED TO MAKE AN ORDER? HERE IS HOW IT WORKS

order-process

Need an answer from similar question?Click here and get a solution now

order You have just landed to the most confidential, trustful essay writing service to order the paper from. We have a dedicated team of professional writers who will assist you with any kind of assignment that you have. Your work is handled confidentially with a specific writer who ensures you are satisfied. Be assured of quality, unique and price friendly task delivered in good time when you place an order at our website. banner We have a team of dedicated writers with degrees from all spheres of study. We readily accept all types of essays and we assure you of content that will meet your expectations. Our staff can be reached  via live chat, email or by phone at any given time with prompt response.  

Prices starting at:

High school
Undergrad.(yrs 1-2)
Undergrad.(yrs 3-4)
Master’s
Doctoral
$10 / page
$10/ page
$12/ page
$15 / page
$17/ page

Note: The prices in the table above are applicable to orders completed within 14 days. Kindly see the full price table for more prices..

We urge you to provide as much information as possible to avoid many revisions. Set your deadline, choose your level, give payment information and relax while you track your work. We will deliver your paper on time. Are you in a quagmire and you are unable to complete your assignments? Do you doubt yourself on the quality of the essay you have written? Myprivatementor.com  is here to assist you. We will offer you unmatched quality that is plagiarism free. Place an order at myprivatementor.com  for guaranteed  high grades. order download

we offer gifts to our paper help customersPayment Methods

you can request our services and pay via paypal

we offer gifts to our paper help customersOur Guarantees

  1. Zero plagiarism.
  2. 100% confidentiality.
  3. FREE Reference page
  4. High Quality papers
  5. 24/7 Customer support

Our Testimonials Testimonials

I ordered a 7 page college essay and was delivered on time. Thank you guys I will definitely order again!

9.5
, FL

Our statisticsOur Statistics

  • Orders Completed todate 72387

  • Number of writers 500

  • Satisfied customers 99.7%

  • Returning customers 92.3%

  • Orders placed today 87