custom writing services

Need help: Write an email to our support staff support@myprivatementor.com or


whatsapp us

order order
Average score 4.97 out of 5 based on 836 opinions

Cost Accounting Questions

Howard Poster Incorporated had 12,000 units of work in process in Department A on October 1. 
These units were 60 percent complete as to conversion costs.  Materials are added at the end of the process.  During the month of October, 38,000 units were started and 40,000 units were completed.  Howard had 10,000 units of work in process on October 31.  These units were 75 percent complete as to conversion costs.

 

a)   Compute the equivalent units for materials and conversion costs for the month of October using the FIFO method.

 

b)   Using the average cost method, determine the equivalent units for materials and conversion costs for the month of October.

 

 

 

Materials

Conversion

Costs

 

To complete beginning work in process:

 

 

   Materials

____,______

 

   Labor/Overhead (Conversion Costs)

 

____,______

Started and finished during month:

 

 

   Materials

____,______

 

   Labor/Overhead (Conversion Costs)

 

____,______

Ending work in process:

 

 

   Materials

____,______

 

   Labor/Overhead (Conversion Costs)

     

____,______

Total

____,______

____,______

 

Average cost equivalent units:

 

 

   Finished:  Materials

____,______

 

   Finished:  Labor/Overhead (Conversion Costs)

 

____,______

Ending work in process:

 

 

   Materials

____,______

 

   Labor/Overhead (Conversion Costs)

     

____,______

Total

____,______

____,______

 

 


     2.   Nate Company manufactures Products A and B from a joint process that also yields a by-product, X. 
Nate Company accounts for the revenue from its by-product sales as a deduction from the cost
of its main products.  Additional information is as follows:

 

Product

 

A

B

X

Total

Units produced

  15,000

   9,000

  6,000

  30,000

Joint costs

?

?

?

$180,000

Sales value at split off

$420,000

$140,000

$20,000

$580,000

 

(a)  Assuming that joint product costs are allocated using the relative sales value at split-off approach,
what was the joint cost allocated to Products A and B?

 

(b)  Prepare the journal entry to transfer the finished products to separate inventory accounts.

 

(c)  Assuming the sales value of X is stable, prepare the journal entries to:

      (i)   place the by-product in stock

      (ii)  record the sale of 3,000 units for $10,500 on account.

 

 

(a)

 

Product

 

Units

 

Relative sales value

Percent
sales value

Assignment
of joint costs

A

____,______

$______,______

____%

$______,______

B

____,______

 ______,______

____%

 ______,______

 

 

$______,______

 

$______,______

 

(b)

Date

Accounts

Refer

Debit

Credit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

 

(c) i)

Date

Accounts

Refer

Debit

Credit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

 

(c) ii)

Date

Accounts

Refer

Debit

Credit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

NEED TO MAKE AN ORDER? HERE IS HOW IT WORKS

order-process

Need an answer from similar question?Click here and get a solution now

order You have just landed to the most confidential, trustful essay writing service to order the paper from. We have a dedicated team of professional writers who will assist you with any kind of assignment that you have. Your work is handled confidentially with a specific writer who ensures you are satisfied. Be assured of quality, unique and price friendly task delivered in good time when you place an order at our website. banner We have a team of dedicated writers with degrees from all spheres of study. We readily accept all types of essays and we assure you of content that will meet your expectations. Our staff can be reached  via live chat, email or by phone at any given time with prompt response.  

Prices starting at:

High school
Undergrad.(yrs 1-2)
Undergrad.(yrs 3-4)
Master’s
Doctoral
$10 / page
$10/ page
$12/ page
$15 / page
$17/ page

Note: The prices in the table above are applicable to orders completed within 14 days. Kindly see the full price table for more prices..

We urge you to provide as much information as possible to avoid many revisions. Set your deadline, choose your level, give payment information and relax while you track your work. We will deliver your paper on time. Are you in a quagmire and you are unable to complete your assignments? Do you doubt yourself on the quality of the essay you have written? Myprivatementor.com  is here to assist you. We will offer you unmatched quality that is plagiarism free. Place an order at myprivatementor.com  for guaranteed  high grades. order download

we offer gifts to our paper help customersPayment Methods

you can request our services and pay via paypal

we offer gifts to our paper help customersOur Guarantees

  1. Zero plagiarism.
  2. 100% confidentiality.
  3. FREE Reference page
  4. High Quality papers
  5. 24/7 Customer support

Our Testimonials Testimonials

I ordered a 7 page college essay and was delivered on time. Thank you guys I will definitely order again!

9.5
, FL

Our statisticsOur Statistics

  • Orders Completed todate 72387

  • Number of writers 500

  • Satisfied customers 99.7%

  • Returning customers 92.3%

  • Orders placed today 87